MENU

Sierpień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 31.07 - 06.08. Prace ogrodnicze w sierpniu 2023
 
01.08.2023

Zapraszamy na kolejny "Tydzień w Ogrodzie", w którym ogrodniczo żegnamy już lipiec a witamy sierpień!

Połowa wakacji już za nami.  ale ogrodniczych zajęć nie brakuje. Wspaniałego tygodnia!
„Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi”
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
... ostatnim dniem lipca. Przypominamy więc, że wraz z końcem lipca kończymy już wysiewy fasolki szparagowej w warzywnikach, ale możemy siać ją jeszcze w szklarniach lub w tunelach foliowych czy po osłonami. Szykujemy się do wysiewu warzyw na poplony.
A na poplony będzie można wysiewać rośliny, których uprawę zawiesza się w czasie najcieplejszych letnich miesięcy. W sierpniu możemy siać np. kapustę pekińską i kapustę Pak-Choi oraz kalarepę. Na początku tego miesiąca można siać jeszcze cykorię, a w drugiej połowie sierpnia możemy już sięgnąć po nasiona rzodkiewek, roszponki i szpinaku. Cały czas siać możemy też sałatę i koper. Sadzimy rozsady, jeżeli przygotowaliśmy je wcześniej. Pamiętajmy o podlewaniu świeżo obsianych lub obsadzonych grządek i ochronie kiełkujących roślin przed ślimakami.
Cały czas pielęgnujemy rośliny, które rosną już w naszych warzywnikach. Odchwaszczamy je, podlewamy i nawozimy jeżeli zachodzi taka potrzeba, chronimy przed chorobami i szkodnikami. Oraz oczywiście zbieramy plony, m.in. ogórków, cukinii, patisonów i pierwszych dyni. Zaczynamy na dobre cieszyć się własnymi owocami pomidorów, papryki i bakłażanów oraz fasolki szparagowej, porów, marchwi i buraków. Spożywamy je na bieżąco, coraz więcej czasu poświęcamy teraz także na przygotowanie z nich różnych przetworów.
03 sierpnia przypada Dzień Arbuza, warto więc przypomnieć, że arbuzy możemy uprawiać też w naszych ogrodach. To rośliny dyniowate, które wysiewa się w tym samym czasie co dynie czy cukinie. Lubią ciepło. Jeżeli jeszcze nigdy nie uprawialiśmy arbuzów, może warto spróbować w przyszłym sezonie.
Kontynuujemy przycinanie żywopłotów i roślin okrywowych, które zanadto rozrosły się w ogrodzie. Pamiętajmy, że cięcie drzew i krzewów warto zakończyć w połowie sierpnia, żeby potem nie pobudzać ich już do wzrostu, bo mogłoby im to przeszkodzić w przygotowaniu się do zimy. Na tego typu zabiegi zostało nam zatem raptem kilka tygodni, nie warto zwlekać. Pamiętajmy, aby przycinać rośliny czystymi i ostrymi narzędziami, np. nożycami do żywopłotu na baterie, które pasują również do innych urządzeń z tej samej grupy, np. do kosiarki, sekatora, czy pilarki. Urządzenia akumulatorowe zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę w ogrodzie, zwłaszcza wtedy, gdy roślin do przycinania i formowania mamy w nim sporo.
Cały czas pielęgnujemy rabaty kwiatowe. O tej porze możemy podziwiać kwitnące hortensje w pełni okazałości. Pięknie prezentują się także kwitnące dalie i mieczyki oraz malwy i słoneczniki. Nieustannie zachwycają ponawiające kwitnienie królowe kwiatów – róże. Druga połowa lata to czas, kiedy mogą pojawiać się na tych krzewach choroby grzybowe. Warto więc na bieżąco monitorować i obserwować rośliny. Również pod kątem występowania szkodników, m.in. mszyc, wciornastków, przędziorków czy gąsienic motyli. Żerują one nie tylko na różach, ale także na innych roślinach ozdobnych i użytkowych w ogrodzie. Warto jak najszybciej podjąć z nimi walkę, żeby nie wyrządziły szkód. Jeżeli szkodników jest niewiele, możemy się ich pozbyć mechanicznie, usuwając je ręcznie. Można przeprowadzić też oprysk naturalnymi preparatami wykonanymi własnoręcznie lub zakupionymi w sklepie. Dostępne są także owadobójcze środki chemiczne, np. gotowe do użycia spraye, do bezpośredniego stosowania. Pamiętajmy, aby w ich przypadku zawsze stosować się do instrukcji i dawek wskazanych na opakowaniu.
Połowa wakacji już za nami. W sierpniu coraz częściej myślimy już o jesiennych zadaniach, jakie niebawem będą nas czekać w ogrodzie. Zanim jednak to nastąpi, zaplanujmy odpoczynek na łonie natury, póki jest ciepło i przyjemnie. Znajdźmy czas na chwilę relaksu, w słońcu lub w cieniu, jak kto woli.
Pięknego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :





الرئيسية » ملفات » محلية الصنع / DIY: https://diy.usite.pro/load/diy_crafts/2

Wyświetlenia: 130 | Przejścia: 1 | Autor: ogród na co dzień | Ocena: 4.0/1 | Tagi: poradnik ogrodnika, Ogród, kalendarz ogrodnika, sierpień, ogrody, 2023, porady ogrodnicze, mszyce w ogrodzie, co robić w sierpniu w ogrodzie, mszyce na różach
Całkowita liczba komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:


NOWE WIDEO:


TOP WIDEO: