MENU

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 08.04 - 14.04. Prace ogrodnicze w kwietniu 2024
 
09.04.2024

Jakie prace ogrodnicze czekają nas w nadchodzącym tygodniu.

O tym jak co poniedziałek jest mowa w filmie z cyklu "Tydzień w Ogrodzie". Zapraszam!
„Gdy w kwietniu słonko na dworze, nie będzie pustek w komorze” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”...
… który zapowiada się na wyjątkowo ciepły i słoneczny. W dalszym ciągu wysiewamy więc warzywa i rośliny kwitnące. Część z nich bezpośrednio do gruntu, część jeszcze na rozsady. O tym wszystkim była mowa w zeszłotygodniowych filmach z cyklu „Ogród Warzywny” i „Ogród Ozdobny” na naszym kanale. W nadchodzącym tygodniu pojawią się następne filmy. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia. Kończymy już pomału wysiew na rozsady pomidorów i innych roślin z rodziny psiankowatych. Zaczynamy za to na rozsady wysiewać rośliny dyniowate.
Pikujemy i pielęgnujemy rozsady, które już mamy. Podlewamy je, nawozimy, jeżeli jest taka potrzeba i doglądamy pod kątem występowania szkodników. Jeżeli w naszym rejonie pogoda na to pozwala, część z nich możemy już sadzić na grządkach. Dotyczy to np. sałaty, pora i wczesnych warzyw kapustnych.
W tym miesiącu sadzimy też w ogrodach wiele innych roślin, zarówno użytkowych jak i ozdobnych. To czas kiedy możemy posadzić ulubione byliny na rabatach, dekoracyjne drzewa lub krzewy, które zawsze chcieliśmy mieć czy drzewa i krzewy owocowe. Niektóre nadają się do uprawy doniczkowej, przykładowo są to truskawki i poziomki o czym będzie mowa w czwartkowym filmie naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Dzięki temu możemy mieć w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie jeszcze więcej owoców, nawet wtedy, gdy w gruncie brakuje już na nie miejsca. Jeżeli mamy miejsce na większą doniczkę, możemy posadzić też borówkę, porzeczkę czy nawet winorośl. Przy odpowiedniej pielęgnacji będziemy mogli skosztować tych smacznych owoców.
W uprawie doniczkowej musimy bardziej dbać o regularne podlewanie i częstsze nawożenie, ponieważ ze stosunkowo niewielkiej ilości ziemi w doniczce rośliny szybciej zużywają składniki odżywcze. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy już posadzone rośliny w pojemnikach od zeszłego roku lub nawet dłużej. Wiosną koniecznie należy je nawieźć, dobierając odpowiedni nawóz dodanego gatunku. Przykładowo nawóz do winorośli oprócz potrzebnych wszystkim roślinom makroskładników takich jak azot, fosfor i potas, zawiera też szereg mikroskładników potrzebnych właśnie winoroślom, takich  jak np. magnez, siarka, bor, miedź, żelazo, mangan czy cynk. Takim nawozem można wzbogacić glebę w trakcie sadzenia roślin i potem w kolejnych latach zaleca się go stosować 3 razy w sezonie, jeżeli mamy winogrona posadzone w gruncie, wczesną wiosną, potem w maju lub czerwcu, w czasie najsilniejszego przyrostu roślin oraz w lipcu. Jeżeli mamy winorośl w doniczce możemy odżywiać roślinę nawet częściej.
Nie zapominajmy też o podlewaniu i nawożeniu naszych balkonowych lub tarasowych kompozycji z wiosennych kwiatów, m.in. z bratków, stokrotek, niezapominajek, pierwiosnków czy różnych cebulowych piękności kwitnących właśnie teraz. Przypominamy, że rośliny cebulowe oraz byliny, do których zaliczamy np. pierwiosnki, po przekwitnięciu, a nawet jeszcze w trakcie kwitnienia można przesadzić na rabatę w ogrodzie. Możemy wtedy liczyć na to, że zakwitną także w kolejnym roku.
Kwiecień to doskonały miesiąc na założenie nowego trawnika, należy poczekać aż ziemia się nieco ogrzeje, przygotować teren i przystąpić do działania. Możemy położyć trawnik z rolki lub wysiać go metodą tradycyjną. A kto ma już trawnik, może o tej porze sprawdzić czy darń nie wymaga renowacji, np. dosiewki. Pamiętajmy też o wiosennym nawożeniu trawnika.
W tym roku musimy też szybciej zadbać o jego koszenie. Trawy wznowiły już na dobre wegetację i przyrastają już bardzo szybko, zwłaszcza jeżeli zostały wcześniej odżywione. Należy więc regularnie sięgać już po kosiarkę czy też uruchomić już robota koszącego. Zanim to jednak zrobimy, warto sprawdzić stan noża naszego urządzenia, czy nie wymaga naostrzenia, żeby precyzyjnie i ładnie ciął źdźbła trawy, a nie je siepał. Warto też sprawdzić stan baterii w urządzeniach akumulatorowych i odpowiednio wszystkie przygotować do całosezonowej pracy. Uruchamiamy też system podlewania, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Uszykujmy sobie też w ogrodzie potrzebne węże, zraszacze i to co będzie nam potrzebne do podlewania.
Życzymy udanego, przyjemnego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.


Katalog wideo » Ogrodnictwo: http://tv.ucoz.pl/dir/ogrodnictwo/4

Wyświetlenia: 42 | Przejścia: 1 | Autor: ogród na co dzień | Ocena: 4.0/1 | Tagi: kwiecień w ogrodzie, jakie prace w kwietniu, kwiecień, ogród w kwietniu, Ogród, 2024, co robić w kwietniu, co siać w kwietniu, kalendarium, kalendarz ogrodnika, poradnik ogrodnika, ogrody, wysiewy kwietniowe, porady ogrodnicze
Całkowita liczba komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:


NOWE WIDEO:


TOP WIDEO: