MENU

Jakie warzywa można, a nawet należy wsiać w kwietniu. Kwiecień w ogrodzie warzywnym.
 
02.04.2021

Kwiecień do miesiąc najbogatszy w terminrzu, jeżeli chodzi o wysiew warzyw.

Niewiele jest, których nie zaleca się siać się o tej porze. Część z nich trafia na rozsady, część bezpośrednio do gruntu. To skrótowy przegląd. Zaczynamy od rozsad.
Do mniej więcej miejsca kwietnia możemy również wysiewać warzywa psiankowate. Papryka i oberżyna ma dość długi okres wegetacji, więc warto po ich nasiona sięgnąć jak najszybciej. Pomidory również warto wysiać do czasu, jednak jedna rosną przyspieszenie, więc bez problemu uda nam się wyruszyć rozsady, które sadzimy w gruncie, gdy minie rykzyjko mazymrozymrozi
Śródziemnomorskich na rozsady warzywa dyniowate, czyli dynie, patisony, kabaczki, ogórki sałatkowe i gruntowe oraz cukinie, a także melony i arbuzy. Sadzonki te również mogą trafić do warzywnika, gdy minie ryzyko przymrozków, a ich produkcja trwa krótko. Po mniej więcej 4 tygodniach są gotowe do wysadzenia.
Przez cały miesiąc, w ciągu miesiąca, możemy wysiewać na rozsady warzywa kapustne, m.in. brokuła, kalafiora, kapustę na późny zbiór, a także jarmuż i brukselkę.
Oraz zioła, które zaliczamy do roślin ciepłolubnych, m.in. bazylię, cząber i majeranek. Te rośliny sadzimy lub siejemy bezpośrednio do gruntu dopiero w połowie maja.
W kwietniu do gruntu możemy za to wysiewać znacznie więcej warzyw niż w marcu.
Do tego kontynuacji kontynuujemy siew bobu i grochu, a także szpinaku i cebuli, dotyczy także także cebuli sadzonej z dymki. Na przełomie marca i kwietnia zaleca się też sadzić czosnek jary. Ząbki umieszcza się w odstępach ok. 10 cm w rzędach oddalonych od siebie o mniej więcej 20 cm. Można użyć czosnku kupowanego do celów kuchennych, o ile jest do czosnek polski. Jednak lepiej jest używać ząbków specjalnie do sadzenia, naprawa często w sklepach ogrodniczych.
Kwiecień to czas wysiewu warzyw korzeniowych, na rozpoczęcie mog siać salsefię i skorzonerę, cały miesiąc możemy siać marchew, pietruszkęki i pasternak, a podą koniec miesić
Z liściowych warzyw, wprost do gruntu możemy już siać sałatę, a także szczaw, a pod koniec kwietnia także rokiettę siewną, nazywaną też czasami rukolą. Sałatę i rokiettę możemy wysiewać w mniejszych ilościach ale co jakiś czas, np. w odstępach dwutygodniowych.
W taki sam sposób można w niestandardowym wysiewać też rzodkiewkę. Ponadto w kwietniu możemy sięgnąć po nasiona rzepy i rzodkwi, rzadziej uprawianych w naszych ogrodach. A może warto wrócić do ich uprawy ... Jeżeli nie preferujemy lub nie mamy możliwości upraw z rozsad, w tym miejscu, bezpośrednio do gruntu jest uprawa roślin kapustnych, takich jak np. kalarepa, kalafior, kapusta na jesienny zbiór, a także por.
W tym samym czasieimy ziemniaki, najlepiej, żeby wcześniej był jeden nieco podkiełkowane. Nie jest to warzywo popularne w ogródkowej uprawie, ale może warto dla nich znaleźć trochę miejsca, żeby w lipcu i sierpniu zebrać własne plony smacznych, młodych ziemniaków.
Pod koniec kwietnia sadzimy rozsady części warzyw, które przygotowaliśmy od lutego. Dotyczy np. takie rośliny jak por, kalarepa, kalafior, kapusta wczesna, czy sałata. Sadzimy je na grządkach na taką samą wysokość, na jakie rosły do ​​tej pory. Są one dość odporne na chłody, zatem krótkoterminowe, niewymrozki nie są one odporne na wyrządzić szkód.
Do gruntu lub do tarasowych czy też balkonowych donic, sadzimy też sadzonki niektóre ziół, które o tej porze często są dostępne w sklepach ogrodniczych. Dotyczy m. In. w. takie roślin jak: lubczyk, rozmaryn, chrzan, szałwia, tymianek. Część ziół możemy też wysiewać bezpośrednio do gruntu, a są to przykładowo: koper, pietruszka naciowa, szczypiorek i kolendra.
Kiedy mamy w ogrodzie szklarnię, tunel foliowy lub chcemy przyspieszyć swoje uprawy przykrywając je osłonami, możemy pod koniec kwietnia pokusić się o przyspieszony wyscale wysprost do cruntu szubie war ogórków i innych warzyw dyniowatych czy fasolki szparagowej. Jeśli pogoda dopisze, możemy licencjonować na zimowych. Jeśli aura nie będzie sprzyjająca, koszt nasion roślin jest krótka i bez problemu, będziesz mógł powtórzyć wysiew już w maju.

Wyświetlenia: 295 | Przejścia: 1 | Autor: Ogród na co dzień | Ocena: 4.0/1 | Tagi: kalafior, kalarepa, kapusta wczesna, ogród na co dzień, Ogród, Por, sałata, kalendarz ogrodnika, porady ogrodnicze, poradnik ogrodnika
Całkowita liczba komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:


NOWE WIDEO:


TOP WIDEO: